Ünal Aysal Aday Olmayacağını Açıkladı - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Ünal Aysal Aday Olmayacağını Açıkladı

Eylül 25th, 2014

Divan Kurulu öncesi TRT Spor’a konuk olan Aysal flaş bir karar aldı.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, 25 Ekim’de gerçekleştirilecek olan seçimde aday olmayacağını açıkladı!

Galatasaray’da şimdiye kadar sadece eski başkanlardan Alp Yalman adaylığını açıklamıştı. Faruk Süren de adaylık konusunda henüz karar vermediğini duyurmuştu.

Trt Spor’da Stradyum programına konuk olan Aysal, gelen soru üzerine başkanlık için aday olmayacağını canlı yayında duyurdu.

Ünal Aysal’ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“TEPKİ OLABİLİR”

“Oyuncularımız ellerinden geldiğince çalışıyorlar. Form ya da konsantrasyon düşüklükleri olabiliyor. Taraftarlarımız hep zaferlere alıştı. Selçuk ve Burak gibi oyuncuların iyi oynamasına alıştılar. Bu oyuncular da doğrudan sonuca etki edebilen isimler. Taraftarların da tepkileri olabilir. Gençliğin getirdiği bir heyecan olarak görüyorum.

Yarın Sneijder de 2-3 maç üst üste kötü performans gösterirse o da reaksiyon gösterebilir. Benim taraftarlardan ricam oyuncuları desteklemeleri. Üstlerine olumsuz şekilde gidildiğinde genç oldukları için oyuncular olumsuz etkileniyor. Bana da geçen sene Kayserispor maçında istifa dediler. Ben bu tepkiyi makul karşıladım tecrübem ve yaşımdan dolayı.”

“TAKIM BAŞARILI OLACAK”

“Bütün teknik adamlar yeni göreve geldiklerinde kendi doğrularını bulmak zorundalar. Prandelli bunu başarabilecek bir isim.

Şu anda takımın başarılı olacağından en ufak endişem yok. Türkiye’nin en iyi ve en zengin kadrosu Galatasaray’da. 38. oyuncunun tamamı özel olarak seçilmiş oyuncular. Sorunumuz kalite değil, sayının çokluğu. Hem oyuncular hem de teknik ekibi zorlayabiliyor. Bu nedenle değişik kadrolar sahaya çıkabiliyor. Yavaş yavaş bu sorunu aşacağız. Hocamızla konuştuk. Standart bir kadro görev almaya başlayacak. Eğer form düşüklüğü olursa o isimler değişecek sadece.”

“KAKA ZATEN GELEMEZDİ”

“Benim dönemimde hocaların istemediği hiçbir oyuncu alınmamıştır. Liste verilir, 4-5 oyuncu. Onların içinden seçilen isimler alınır. Hocanın istemediği hiçbir oyuncuyu ben almadım almam da. Fatih Terim’in Kaka yorumu bir espriydi. Kaka zaten Şampiyonlar Ligi’nde oynamıştı, bizde oynayamayacaktı. Belinde sakatlığı da vardı. Maliyeti çok yüksekti. Bize gelmesi mümkün değildi. Sneijder bizim için çok önemli bir fırsattı. Sonrasında gösterdiği başarılar da bu kararın doğruluğunu gösterdi.”

“Biz teknik adam ekolünden bahsederken sistemden bahsediyorduk, pasaportlarından değil. İtalyan olmuş, Rus olmuş, hiç fark etmez. Önemli olan disiplini ve oyunu tarzıydı. İlk tercihimiz sayın Lucescu’ydu. Olmamasının sebebi Shakhtar’ın patronunun izin vermemesiydi. Bana telefon edip üzgün olduğunu ve gelemediğini söyledi. Dört gün sürdü bu süreç. Ben Mancini’nin ayrılmasını beklemiyordum. Her yıl Haziran ayında karar verme kontratı gereği Mancini’de vardı. Prandelli ile daha rahat şartlarda anlaştık. Fatih hocayla da böyleydi. Benim hiçbir anlaşmamda böyle tazminatlar yok. Yarın ayrılma kararı versek tazminat konuşulacağını sanmıyorum. Zaten böyle bir şey olmamasını diliyorum ve olacağını sanmıyorum.”

“SABRİ PRANDELLİ’NİN KARARI”

“Ben hala futboldan anlamıyorum. Sadece izliyorum. Karışmıyorum. Futbolu bilenlere danışıp aldığım rapora göre karar veriyorum. Sabri sevdiğim ve takdir ettiğim bir isim. Bizzat konuştum da. Bu konuda karar verecek kişi ben değilim. Karar sayın Prandelli’nindir. Prandelli çok tecrübeli bir teknik adam. Bir önceki ekibin de raporlarını almıştır. Bana kalsa ben de para harcamak istemem ama hocanın kararı nihaidir. Ben Sabri’yle ilgili çıkan “yemek vermeme” haberini bizzat araştırdım. A2 takımla A takımın yemek saatleri farklı. Onun dışında tesislerin tüm imkanlarından faydalanabilir.  Engin neden kadro dışı kaldığını basına verdiği demeçte ispatlamış oldu. Bir takım oyuncusu değil. Eboue tamamen fiziki durumundan dolayı kadroda değil. Her düştüğünde kalkmayan, yerde kalan, takımının gol yemesine sebep olan bir oyuncu olduğu için kadroda yok.”

MELO AÇIKLAMASI

“Melo’nun paylaştığı mesaj tedbirsizlik. Hiçbir oyuncunun herhangi birine böyle bir laf edeceğine ihtimal vermiyorum. Melo’nun bilerek yaptığına inanmıyorum. TFF üç yıldır her zaman en ağır cezaları bize vermiştir. Açıklama yapsak da karşılığı olmayacak. Lüzumsuz olacak. Üçlü çektiren oyuncular hep oldu. Sabri de yaptı, diğer oyuncular da. Bunlar olabilir. Neden illa Melo? Bu durum bende reaksiyon yaratıyor. Volkan’ın açıklamaları, bizim eski oyuncumuz şimdi Fenerbahçe’nin kaptanı Emre Belözoğlu… Melo’dan çok daha ağır şeyler yapanlar var. Herkes kasten bir oyuncuya yüklenirse ben oyuncumun yanında olmak durumundayım. Art niyetli görüyorum yapılanları. Tahrik edilen bir oyuncu var. Bu nedenle reaksiyon gösterebilir. Melo’ya verdiğim mesaj da “Sakin ol, sen iyi bir oyuncusun, tahriklere gelme.” şeklindeydi.”

TERİM NEDEN AYRILDI?

“Kesinlikle Fatih hocayla ilgili bir nefret yok. Ciddi bir kırgınlığım var. Ayrılma döneminde benim çok direk sorularıma cevap vermedi. Bu soruların cevaplarını aynı gün televizyonda kontrat imzalanırken izledim. Fatih hoca bizde kalmak istediğini ama 4 maçlık bizden izin istedi. Biz de TFF’ye sadece 4 maçlık, hiçbir bedel istemeden çalışabileceklerini söyledik. Sayın Demirören bana, “Ama biz böyle konuşmamıştık. Ben bir daha düşüneyim” dedi. Ben de konuyu kapatıp tatile çıktım. Gider gitmez televizyonu açtım. Karşımda imza törenini, önlerinde kontratlar, takım elbiseler… Bu manzarayla karşılaştım. Bu olayları en son duymak beni üzdü Galatasaray başkanı olarak. Lütfi Arıboğan bir gün evel Florya’ya gitti. Fatih hocaya gelin konuşalım dedik. O an müsait olmadığını ama asistanıyla konuşabileceğimizi söyledi. Ben de yönetim kuruluna bunu aynen ilettim. Çıkan karar malumunuzdur. İki başarılı sene geçirmişiz. Üzerine üçüncü yıl neden başarılı olmayalım. Hocanın takım üzerindeki etkisi çok önemliydi. Üçüncü seneyi biz bu yüzden kaybettik. Mecbur kalmasaydık bu kararı biz almazdık. Fatih hoca kimseyi bana şikayet etmedi, hiçbir yöneticiyle ilgili bir talebi ya da sıkıntısı olmadı. Biz zaten sık sık görüşürdük. Sayın Demirören ile yaptığım tek ve son konuşmada Fatih hoca Florya’da benim yanımda oturuyordu. Katiyetle “Hocamızı Ocak’ta alabilirsiniz.” gibi bir sözüm asla olmadı.”

“MALİ DURUM ÇOK GÜÇLÜ”

“Bugün itibariyle tıkır tıkır, makine gibi işleyen bir kurumsal yapımız oluştu. Bizden sonraki yönetimler de aynı şekilde devam edebilecek. Gözüm arkada kalmayacak. Yönetim Kurulu’nu değiştir derseniz, burada insan söz konusu. Herkesin ne kadar katkı yapacağını nereden bilebilirim? İki kişi zaafiyet gösterse bu zincir kopuyor. Biz bu sıkıntıyı yaşadık.  Galatasaray’ın ödenmemiş vergi borcu yok. Kesinlikle. Galatasaray’ın taksitlendirilmiş vergi ödemesi var. Onlar da tıkır tıkır ödeniyor. Bizim de Fenerbahçe’nin de Beşiktaş’ın da itiraz ettiği durumlar var. Herkesin durumu Çözüm Kurumu’nda. 54 milyon TL ödememiz var. Bu durum 1 ay içerisinde kesinleşecek ve sonrasında ödemeler yapılacak. Kimseye ödenmemiş bir borcumuz yok. Galatasaray’ı borçlandırmışım da ondan gitmek istiyormuşum. Geldiğim gün borç neyse şu an da o. 384 milyon dolar. Ben bu borcun kur farkı ve faizlerini ödedim ve bu borcu asla arttırmadım. Bu borca rağmen Galatasaray’ı 3,5 yıl geçindirdim. Kulüp 2019 yılı sonuna kadar stat isim hakkını tahsil edip kullanmış, 3 yıllık loca ve forma reklamları kullanılmış. Kombine paraları kullanılmış. Çöle gelip su aradık. Sermaye arttırımı yaptık, hisse sattık. İlk etabı yaptık. İkinci etapta herkes ayağa kalktı. Tepkilerden dolayı devlet haklı olduğumuz, yasal uygulamaya izin verilmedi. Olsaydı 70 milyon dolar daha borç ödemiş olacaktık. Ya kar edeceksiniz ya sermaye artışı yapacaksınız. Bu kanuni durum. Ben yapmazsam, SPK yap diyecekti. Bundan dolayı kimsenin ağlamasına gerek yok. Herkes ondan önce temettüsünü de aldı.”

ADAY OLACAK MI?

“Taraftarımıza ve Genel Kurul’umuza bana gösterdikleri bana desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Aileme olan saldırılar, medyanın davranışı, divan kurulundaki güvensizlik ve Türkiye’deki bağımsız kurumların adaletsiz davranması sonucunda heralde benim aday olmam doğru olmayacak. Benim tüm ailem Galatasaraylı. Hepsi devam etmemi istiyor. Ancak söylediğim dört ana sebep benim bu kararı almamı sağladı. Cemal Nalga olayında o zamanki başkan sayın Adnan Polat bu mesajı alsaydı sonrasında tatsız, ibrasız olaylar yaşanmayacaktı.  Önümüzdeki günlerde bakacağız. Şu an çıkan tek aday iyi bir aday. Ben kim seçilirse seçilsin her türlü destek olacağım. Ali Dürüst bana başkan adayı olmayacağını söyledi. Başka bir pozisyonda olabileceğini söyledi. Faruk Süren de adaylığı düşünmediğini söyledi.”

“BAŞARI MUCİZE OLUR”

“Bakın ilk defa futbolda play-off oynandı. Böyle bir şey yok. Herkes yabancı sınırına itiraz etti. Şu an bir Avrupa’da başarılı olursak mucize olur. Rakipler 10-11 yabancıyla çıkıyor. Biz 5 oyuncuyu sahada, 3 oyuncuyu bekleterek oynuyoruz. Oyuncular maç eksiği yaşıyor.”

-Goal Türkiye-


[post-views]