Terim'den Danimarka Maçı Öncesi Açıklama - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Terim’den Danimarka Maçı Öncesi Açıklama

Eylül 3rd, 2014

2016 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçları öncesi, Danimarka ile özel maçta karşılaşacak olan A Milli Takım’da, TREFOR Park Stadı’nda açıklama basın toplantısı düzenleyen Teknik Direktör Fatih Terim, Danimarka maçını değerlendirdi.

Fatih Terim, Danimarka Futbol Federasyonu’nun 125. yılı olması dolayısıyla Danimarkalıların bu yılı çok önemsediklerini; Türkiye Futbol Federasyonu ve Milli Takım adına kendilerini kutladıklarını dile getirdi.

Eleme maçlarının öncesi veya sonrasında hazırlık maçları oynayabilecekleri bir ortam olduğunu belirten Fatih Terim bu avantajı kullanmak istediklerini söyledi. Terim “Yani çoğu zaman iki eleme maçını üst üste oynamayacağız, buna hazırlıklı olmalıyız. Mesela mart ayındaki Hollanda maçından sonra Lüksemburg ya da herhangi bir takımla oynayabiliriz. 12 Haziran’daki maç için Kazakistan’a gitmeden de oynayabiliriz” şeklinde açıklamada bulundu.

Danimarka maçı ile ilgili “Tempolu, neredeyse puan maçını aratmayacak bir maç olacağını düşünüyorum. Ümit ederim bizi memnun eden bir maç olur, gerek oyunuyla gerek skoruyla. İzlanda’ya da hazır oluruz veya eksiklerimizi görerek kalan birkaç gün içinde bunu İskoçya’daki kampımızda tamamlarız.” şeklinde görüşlerini dile getiren Fatih Terim, “Avrupa Şampiyonası’na nasıl gitmeyi hedefliyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Gidelim de nasıl gidersek gidelim. Takım olarak 4 yıllık bir plan yaptık ve Dünya Kupası’na bir takım hazırladık ancak bu sözlerimden Avrupa Şampiyonası’na hazırlanamadığımız anlamı çıkarılmasın. Tam tersi çok önemsiyoruz, gitmek istiyoruz. Açıkçası gidelim de nasıl gidersek gidelim. 1 gidelim, 2 gidelim, play-off ile gidelim ama gidelim, mümkünse doğrudan gidelim, onu amaçlıyoruz.”

Dünya Kupası ile ilgili olarak da görüşlerini belirten Terim:

“Çoğu takımdan iyi olduğumuz yazıldı, söylendi. Hepimiz gidemeyişimize daha fazla üzüldük. Ümit ederim, bu üzüntüyü ne Avrupa Şampiyonası ne de dünya kupalarında yaşarız. Onun için amacımız gitmek, mümkünse en iyi şekilde gidelim. Orada olmak bize yakışacaktır.”  dedi.

Fatih Terim, Danimarka maçı öncesi kadro tercihi ve teknik anlamda nasıl bir yol izleyeceği ile ilgi sorulara şu şekilde yanıt verdi:

“Hakikaten çok iyi bir takımla oynayacağız, birçok oyuncusunu da tanıyoruz. Gidemediği grup, kolay bir grup değildi. İtalya ve İngiltere’nin arkasından gidemedi. İzlanda gibi hatta ondan daha iyi bir takım. Ben hazırlık maçlarının ciddi geçmesinden yanayım, mümkünse önemli rakiplerle oynamayı arzu ediyoruz. O yüzden burayı seçtik. Bazı oyuncularımızı oynatma ihtimalimiz yok. Maalesef sorunları olanlar var. Bir tanesi Hakan Çalhanoğlu, üst adalesi tatsız gözüküyor, riske gireriz. Arda için ise İzlanda  maçını hedef koymuş durumdayız. Aşağı yukarı bir aydır oynamıyor. Dün ilk defa topla oynadı, doktorlar izin verdi. Maç öncesi durumunu görmek için belki son 20 dakikada Arda’yı koyabiliriz. Mustafa’nın bir sakatlığı vardı, dinlendirdik. Semih maalesef biraz rahatsız, bu 5-6 gün onun için iyi olacak.”

“Herkesin oynama isteği beni çok sevindiriyor” diye takımdaki havadan mutlu olduğunu belirten Terim, “Herkesin sakatlığının ardına saklanmadan oynama isteği beni mutlu ediyor, bu ülkeye gurur vermeli. Biz de mümkünse kulüplerimize sağlam göndermek istiyoruz, futbolcu sağlığı bizim için kaybedilecek puanlardan, kazanılacak maçlardan daha önemli. O yüzden bu tür kararları oyuncularımızın duygusallığının dışında vermeye çalışıyoruz”

Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinde sakatlıklar ile yapılan açıklamada:

“A Milli Takım’ın dün akşamki antrenmanında sakatlanan oyuncularımız Hakan Çalhanoğlu ve Semih Kaya’nın sağlık durumları, yapılan ortopedik muayene ve MRI tetkikleri sonucunda netlik kazandı. Buna göre, Hakan’ın sol uyluk ön adalesinde (Quadriceps) Tip 3A, Semih’in ise sağ baldır arka adalesinde (Gastrocnemius) Tip 3A yırtık tespit edildi.

Tedavisinde hemen başlanan iki oyuncuya, A Milli Takım Doktoru Sarper Çetinkaya tarafından PRP uygulandı. Danimarka maçında forma giyemeyecek iki futbolcunun, yoğun ve hızlandırılmış tedavi programına 4-5 gün içinde vereceği cevaba göre İzlanda maçında oynayıp oynayamayacaklarına karar verilecek.

Diğer yandan, hafif sakatlıkları bulunan ve tedavileri devam eden Arda Turan, Burak Yılmaz ve Mustafa Pektemek, kontrollü bir şekilde takımla birlikte antrenmanlara katılacak.” denildi.

Hazırlık maçında 6 oyuncu değiştirme hakkının hepsini kullanıp 17 futbolcunun performanslarını değerlendireceğini söyleyen Terim, kadro tercihine genel olarak bakılması gerektiği ve kimin oynayıp kimin oynamayacağı değil sistemin önemli olduğunu belirtti.

İzlanda maçı ile ilgili olarak da görüşleri sorulan Fatih Terim, “Sıralamaya baktığımızda skorlar pek bizden taraf değil. İyi bir takım, canlı bir takım ve sert bir takım. Birinci maçı, bu mevsimde, az maç oynadığımız bir tarihte oynamak istemeyiz ama hiç olmazsa İzlanda’ya iyi bir mevsimde gidiyoruz. Kasım, aralık, şubat, mart aylarında çok daha soğuk olabilir ama çok önemli bir rakip olduğu gerçek” dedi.

Ayrıca bulunduğumuz grup ile ilgili,

“Her rakibi ciddiye almamız gereken bir grup. Görüyorsunuz bir gol, bir puan sizi yolunuzdan alıkoyabiliyor. Rakip ayırt etmeksizin oynamamız lazım. Sistemimizi, felsefemizi her maça yansıtmamız lazım.”  diye görüşlerini dile getirdi.


[post-views]