Rayo Vallecano - Atletico Madrid | Derbi Analizi - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Rayo Vallecano – Atletico Madrid | Derbi Analizi

Ağustos 25th, 2014

Rayo Vallecano,benim iç sahada sevdiğim ve desteklediğim bir ekip. Ancak geçen sezona savunma anlamında tek kelime ile ”korkunç” bir başlangıç yapmasalardı,eminim daha üst sıralarda onları görebilirdik. Zira geçen sezon 80 gol yiyerek,ligin en çok gol yiyen takımı oldular. Bu gollerin çoğunu ligin ilk yarısında gören Vallecano,özellikle ligin son bölümünde büyük bir çıkış yaptı ve iç sahada hata yapmayarak ligde kalmayı başardı. Geçen sezon iç sahada attıkları 28 gol ile,ilk 8 takım dışında en çok gol atan iç saha takımı oldular. Ve iç sahada oynadıkları 19 resmi maçın 14′ünde fileleri havalandırmayı başardılar. Geçen sezon ligde attıkları 12′şer golle takımı sırtlayan Larrivey ve Bueno ikilisinden Larrivey,Celta’ya transfer olurken,Bueno kadroda kaldı. Ayrıca sezona potansiyelli transferler ile başladılar ; 2 sezon önce burada adını duyurup Atletico Madrid’e transfer olan Leo Baptistao,Chelsea’den Kakuta,Porto’dan Lica ve Ba,Villareal’dan Aquino ve Jonathan kiralandı. Swansea’dan Pozuelo,Valladolid’den Manucho’nun ise bonservisi alındı.

Bu sezon Porto analizimde belirttiğim detayı tekrar belirtmek istiyorum ; ”Sisteminizin golcüsünü satarsanız problem yaşamazsınız,yerine getireceğiniz bitirici bir forvet sıkıntınızı çözer.Ancak o forveti besleyen damarları kopartırsanız,sıkıntı yaşarsınız.” Burada sorulması gereken soru şu ; Atletico Madrid’i geçen sezon başarıya ne götürdü ? Takım halinde savaşçı ve mücadeleci bir futbol. Ligin en az gol yiyen savunma hattı. Müthiş yoğun geçen sezonda,yüreklerini ortaya koyan bir futbolcu grubu. Bana göre Atletico Madrid ; %40 motivasyon,%60 saha içi oyunu ile şampiyon oldu ve bu takdir edilmesi gereken bir başarı. Ancak ben Atletico Madrid’in bu sezon çıkıp,kaldığı yerden devam etmesini beklemiyorum. Mutlaka ligi ilk 3 içinde bitireceklerdir ancak,geçen sezon gördüğümüz kusursuza yakın futbolu izleyeceğimizi zannetmiyorum zira ; Takım geçen sezon çok yoruldu ve böylesine bir sezonun ardından bu sezon onlardan müthiş bir motivasyon beklemek pek inandırıcı değil. Özellikle hücumda akıllıca transfer hamleleri yaptılar ancak savunmada aldıkları isimlerin kapasiteleri belli ve Atletico’nun savunma hattı olarak güç kaybettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

TAHMİN : Benim bu sezon beklediğim Atletico Madrid’in potansiyel düşüşü ağırlıkla motivasyon faktörüne bağlı.Büyük maçlarda,gerçekten büyük oynuyorlar ancak ben sezon genelinde takımın haklı olarak bir düşüş göstereceğine inanıyorum.Bu maçın özeline gelirsek 1.35′ten Atletico Madrid galibiyeti bana mantıklı gelmiyor.Bunun yerine mini-Madrid derbisinde iç sahada her zaman Atletico’yu zorlayan Vallecano’nun gol atacağını ve Atletico’nun Vallecano savunmasını boş geçmeyeceğini düşünüyorum. Vallecano açık oyundan korkmayan bir takım ve bugün,son şampiyona bir sürpriz yapabilirler düşüncesindeyim.En azından Atletico’nun bugün 1.35′i hak ettiğine pek inanmıyorum.Maç için bahisim KG VAR olacak.

Nuri Eren Ergül/TAHMİN102

 


[post-views]