Nuri Eren Ergül,Galatasaray'ın grubunu yorumladı| D Grubu - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Nuri Eren Ergül,Galatasaray’ın grubunu yorumladı| D Grubu

Ağustos 29th, 2014

D Grubu ;

Arsenal : Beşiktaş karşısında oynanan oyun belki Arsenal’in imajını sarsmış olabilir ancak unutulmaması gereken bir gerçek var ; ”Arsenal’in tam 14 sezondur arka arkaya gruplardan çıkma başarısı gösterdiği.” Ne olursa olsun,Arsenal bu grubun favorisi ve kadrosundaki yıldızlarla muhtemelen gruptan çıkma başarısını gösterecektir.Liderlik için Dortmund ile mücadele edecekleri ortada.İlk maçta Dortmund karşısında oynayacakları futbol ve alacakları sonuç,liderlik yarışına net bir ışık tutacaktır.

Dortmund : Uzun süre aradan sonra 2011 yılında geri döndüğü Şampiyonlar Ligi’nde son 2 sezonda önemli işlere imza atan Dortmund,özellikle iç sahada son derece tehlikeli bir ekip.Son 2 sezonda 2 ölüm grubunu lider bitirdiler ve bu süreçte 5 galibiyet alıp yalnızca Arsenal’e 1-0 kaybettiler. Lewandowski’yi kaybetmelerine rağmen halen Reus,Aubameyang ve Mkhitaryan gibi 3 yıldıza sahipler. Üstelik Adrian Ramos ve Ciro Immobile’nin henüz takıma ısınmadığını belirtelim. Dortmund’un deplasman performansının belirleyici olacağını düşünüyorum.

Galatasaray : Yazının şimdiye kadar ki bölümünü okuyan takipçilerimiz,fazlasıyla olumsuz olduğumu düşünebilirler ancak Galatasaray’daki durumu iyi incelemek gerekiyor. Takım uzun süredir ayrı kaldığı Şampiyonlar Ligi’ne 2012′de Fatih Terim yönetiminde geri döndü ; Manchester United,Braga ve Cluj’un olduğu grupta 2. olup bir üst tura kaldılar,burada Schalke’yi eleyen sarı kırmızılılar Real Madrid’e çeyrek finalde elendi.Geçen sezon ise yalnızca Kopenhag ve Juventus’u iç sahada yenerek gruptan çıkan Galatasaray,Chelsea’ye elendi ki bu beklenen bir sonuçtu.Açıkçası ben Galatasaray’ın yükselişini Fatih Terim yönetimindeki hırslı ve istekli futboluna bağlıyorum.Prandelli yönetiminde takımın göstereceği performans soru işareti.Ayrıca belli noktaları kabul etmek gerekir ki bu grup Galatasaray’ın 7 puanla tur atlayabileceği veya Braga ile Cluj’la karşılaşacağı bir grup değil.Galatasaray için tur atlamanın tek reçetesi var ; Anderlecht karşısında hata yapma,devlerden birini içeride mağlup et.

Anderlecht : Son 2 Şampiyonlar Ligi grubunda sonuncu olan Anderlecht,doğal olarak bu grubun zayıf halkası olarak görünüyor.En büyük zaafları tecrübesizlikleri ve takımın kalitesinin Avrupa için çok düşük kalması.Üstelik geçen sezon ki kadrodan önemli kayıplar verdiler.Bu grupta gerçekçi tek hedefleri Avrupa Ligi yolunda Galatasaray ile mücadele etmek olacaktır.Ancak kadro kaliteleri itibariyle bunu başarabileceklerine inanmıyorum.Büyük bir mucize olmazsa,Anderlecht’in maksimum 2 puanla grubu tamamlayacağını düşünüyorum.

TAHMİN :

Analizin şimdiye kadar ki bölümünde ortalama tahminlerimi paylaştım. Arsenal ve Dortmund’un gruptan çıkma yolunda ağır favoriler olduğunu kabul etmek gerek. Galatasaray,büyük bir hata yapmaması durumunda Avrupa Ligi biletini cebine koymuş durumda.Geçen sezon Juventus’u 2 parçalı maçta eleyen Sarı – Kırmızılılar,muhtemelen yoluna Avrupa Ligi’nde devam edecektir.Ancak iç sahada efsane bir performans sergilemeleri halinde,Prandelli’nin Aslanları’nı son 16′da görebiliriz.

Nuri Eren Ergül/TAHMİN102

 


[post-views]