Maç Öncesi Beşiktaş – Arsenal Maçına Bir Bakış - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Maç Öncesi Beşiktaş – Arsenal Maçına Bir Bakış

Ağustos 19th, 2014

Bugün saat 21.45’te Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Play-Off turu ilk maçında Beşiktaş ve Arsenal karşı karşıya geliyor.
Dün iki takımın teknik direktörleri de açıklamalarda bulunarak, maçı ciddiye aldıklarını ve hazır olduklarını belirttiler.
Arsene Wenger dün Atatürk Olimpiyat Stadyumu’mda yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:
“UEFA Şampiyonlar Ligi’nde her şansı değerlendirmeye çalışıyoruz. Bir Türk takımına karşı kazanmanın zor olduğunu biliyoruz. En iyi performansımızı göstermemiz gereken bir maç. Beşiktaş , iyi ve güçlü bir takım. Yarın kazanmamız gerekiyor”

Premier Lig’in ilk haftasında aldıkları galibiyet ile ilgili olarak:
“Cumartesi günkü maçı kazanmamıza rağmen performansımızdan memnun değildik. Ancak her zaman gelişime yer vardır. Biz de gelişim yönünde performans sergileyeceğiz. Önemli olan test, kısa hazırlanma süreçlerinin olması. Peş peşe 3 ciddi maç yapacağız ve bu karşılaşmalarda elimizden geleni ortaya koyacağız” dedi.
Arsen Wenger, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde daha tecrübeli olduklarını ve Şampiyonlar Ligi’nde başarı elde etmek istediklerini ama öncesinde ilk olarak hedeflerine ulaşabilmek için Beşiktaş’ı elemek zorunda olduklarını belirtti.

Arsenal’in orta saha oyuncusu Mathieu Flamini ise Beşiktaş ile yapacakları maça ilişkin, “Beşiktaş’a çok saygı duyuyoruz. Arsenal de çok büyük bir kulüp. Büyük tecrübeye sahibiz. Yarınki maçta iyi oynayacağımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Beşiktaş tarafında ise teknik direktör Slaven Bilic, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde basın toplantısı yaparak, bugün yapılacak karşılaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Slaven Bilic yaptığı açıklamada:

“Arkamızdaki logo her şeyi anlatıyor. Bazen bir resim, binlerce kelimeden fazlasını anlatabilir” sözleriyle UEFA Şampiyonlar Ligi’nin logosuna atıfta bulunan Hırvat çalıştırıcı, “Rakibi çok iyi biliyoruz. Bu maça çok iyi hazırlandık. Her şeyimizle hazırlandık. Asla pes etmeyeceğiz. Tüm Beşiktaş. ailesi için büyük bir maça çıkacağız. Rakibe büyük saygımız var. Arsenal, Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri. Bizim de mücadelemiz, hayalimiz ve planımız var. Bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Arsenal’in Premier Lig’in ilk maçında rakibi karşısında zorlandığını hatırlatılan ve rakibin hazır olup olmaması ile ilgili konu ile ilgili olarak sorulan soruya şu şekilde cevap verdi:
“Tabii ki hazırlar. Hiçbir soru işareti yok. Premier Lig’de ilk maçlar zordur. Ligin ilk haftalarındaki zorluklar her takım için söz konusu. Kadro noktasında zorlukları olabilir. Almanya Milli Takımı’nda oynayan bazı oyuncuları hali hazırda kullanmıyorlar. 18 yıldır aynı teknik direktörle çalışıyorlar. Büyük bir kadroya ve oyunculara sahipler. Durum bu haldeyken yarın hazır şekilde karşımıza çıkacaklar.”

Sakat olan Atiba Hutchinson’ın yanı sıra kadroya yeni dahil olan Gökhan Töre’nin oynayıp oynamayacağı yönündeki sorulara Bilic, “Gökhan Töre, fiziksel olarak hazır değil. Onunla ilgili kesin kararı yarın vereceğiz. Tek oyuncu üzerine kurulu bir takım değiliz. Ama sistemimizde top bizdeyken ve rakipteyken Hutchinson önemli bir anahtar. Yüzde 50 oynama olasılığı gözüküyor. Çok ciddi sakat değil ama sonuçta bir sakatlık yaşıyor. Yarın testi geçerse, oynamak için ciddi olasılığı var. O zaman görev vereceğiz. Ama biz hazırlıklarımızı Atiba olmayacakmış gibi sürdürüyoruz” şeklinde cevap verdi.

Mustafa Pektemek ise basın toplantısında:
“Amacımız Şampiyonlar Ligi’ne kalmak. Bu yönde performansımızı artırarak en iyi şekilde devam etmek istiyoruz. Zor bir maç bizi bekliyor. Ama kendi taraftarımızın önünde iyi sonuç alarak Londra’ya gitmeyi istiyoruz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

SAKATLIKLAR ve İSTATİSTİKLER:

Beşiktaş cepehesinde Atiba Hutchinson dışında sakat olan başka bir oyunucu gözükmüyor. Hutchinson’ın bugün yapılan değerlendirmeden sonra oynayıp oynamayacağı belli olcak. Kadroda başka sakat olmamasına rağmen Bilic’in yaptığı açıklamada Gökhan Töre’nin de fiziksel olarak hazır olmadığı belirtilirken bugün oynanıcak karşılaşmada forma giymesi beklenmiyor.
Arsenal cephesinde ise takımda daha fazla eksik olduğu görülüyor. Gibbs, Sanago, Ospina, Podolski, Özil, Walcott, Gnabry ve Miyaichi’ nin forma giyemeyeceği maçta; 4 forvet oyuncusu, 2 orta saha, 1 defans ve 1 kaleci eksiği ile çıkıcak Arsenal’in yedekler bakımından ofansif anlamda eksikleri olduğu gözüküyor. Gibbs konusunda kesin bir açıklama yapılmamak ile birlikte Defans için önemli bir eksik olarak görülmesinden dolayı maça yetiştirmek için uğraşların sürmesine neden oluyor.
İstatistiklere bakıcak olursak:

Beşiktaş’ın son 5 maçından galibiyet ile ayrıldığını, buna karşılık Arsenal’in 3 galibiyet 2 yenilgi aldığını görüyoruz. Galibiyetlerin takımlar üstüsündeki etkisine bakıcak olursak üst üst galibiyet alan Beşiktaş’ın bu konuda avantajlı olduğu gözükmekte. Tabi ki maçın favorisi olarak bakılan Arsenal’e karşı morali yüksek çıkıcak bir Beşiktaş evinde galibiyet şansını artıracaktır. Arsenal’de ise Beşiktaşı küçümsemedikleri ve dikkatli olacakları şeklinde yapılan açıklamalara rağmen İngiliz ekibi galibiyet alacağına inanarak sahaya çıkacaktır. Son maçında beklenen performansı karşılayamayan Arsenal, takım içinde çarkların daha tam oturmadığı yolunda bir izlenim verdi. Ama unutulmaması gereken iki noktayı atlamayalım; ilk olarak Premier Lig’in ilk haftası en güçlü takımlar için bile zor geçer ve kendilerinden beklentilerin düşük olduğu takımların daha rahat oynayarak beklenmeyen sonuçlar alması gayet alışılageldik bir durum. Daha güçlü takımlarda ise sezona iyi başlama, takım içi uyum, forma kapma yarışı gibi nedenlerle daha çok aksaklık yaşadıkları bir çok kez görülmüştür. İkinci olarak Şampiyonlar Ligi’nde daha tecrübeli olmaları ve 18 yıldır aynı teknik teknik adam ve ekip ile çalışmaları önümüzdeki maçta daha istikrarlı oynayacakları anlamına gelecektir.
Bilic’in bunları göz önünde bulundurarak baskılı bir oyun oynatması beklenmekte. İngiliz kulubünün son haftalarda altında bulunduğu stres ve ev sahibi olma avantajını sonuna kadar kullanarak Beşiktaş’ın ilk maçta iyi bir sonuç almasını ve ikinci maça mümkün olan en büyük avantaj ile çıkmak istediği anlaşılıyor. Bilic demeçlerinde Beşiktaş’ın hedefinin beraberlik olmadığını ve çalışmaların galibiyet için yapıldığını, iyi hazırlandıklarını ve rakibin küçümsemesi halinde rahatlıkla galibiyete ulaşacaklarını belirtmesi, Beşiktaş teknik cephesinde takıma güven duyulduğunun bir göstergesi.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun yapısı itabari ile İngliz takımının alışık olmadığı bir yapıya sahip olması Beşiktaş için bir avantaj. Beşiktaş taraftarının kendi evinde takımına verdiği desteğin bir an bile azalmayacağı düşünülürse Arsenal’in dengesinin bozulması ihtimali güçleniyor. Ayrıca Arsenal’in favori olarak görüldüğü maçta Beşiktaş’ın üzerindeki baskının biraz daha azalması ve İngilizlerin beklemediği bir performans ortaya koymaları muhtemel.
Fakat Avrupa’nın en büyük kulüpleri arasında sayılan Arsenal’in hafife alınamayacağı gerçeğini kabul etmek gerekiyor. İngilizlerin özellikle atakta yapılan hataları iyi değerlendirip gole çabuk ulaşmaları Beşiktaş’ın dikkat etmesi gereken bir konu.
İstanbul’da hava durumunun bugün en düşük 19, en yüksek 31 derece olarak geçmesi beklenirken maç saatinde hava sıcaklığının 25 derece civarında olması bekleniyor. Maçı etkileyecek bir yağış beklenmemesi hem futbolcular hem de taraftar için iyi bir haber.

Arsenal’in 2013/14 istatistikleri şu şekilde:
- Galibiyet Yüzdesi : %63
- Beraberlik Yüzdesi : %18
- Mağlubiyet Yüzdesi : %18
- Maç Başına Attığı Gol : 1.79
- Maç Başına Yediği Gol : 1.08
- Maç Başına Toplam Gol : 2.87
- Maçta 2.5 Gollü Sonuç : %50

Attığı gollerin %36.8’ini ilk yarıda, % 63.2’sini ikinci yarıda;
Yediği gollerin %48.8’ini ilk yarıda, %51.2’sini ikinci yarıda;
Oynadığı karşılaşmaların %63.2’sinde ilk golü bulan takım, golden sonra liderliğini ortalama 36.1 dakika elinde tutmayı başarıyor. Geriye düştüğünde ise ortalama 15.6 dakkika beraberlik golünü bulma süresi. Dışarda oynadığı maçlarda ilk yarıda 10 gol bulan ve kalesinde 15 gol gören İngiliz ekibi. 2. Yarıda 22 gol atıp, 15 gol yemiştir. Dışarıda oynadığı maçların %47’sinde karşılıklı gol olmuş. %32’sinde gol yemeden, %21’inde de gol atamadan bitirmiştir. Oynadığı karşılaşmalar %34 ile 3.5 gol ve üstü, %13 ile 4.5 gol ve üstü biterken; dışarda yaptığı maçlarda bu yüzdeler artarak %37 ile 3.5 gol ve üstü, %16 ile 4.5 gol ve üstü ile bitmiştir.

Beşiktaş’ın 2013/14 istatistikleri şu şekilde:
- Galibiyet Yüzdesi : %50
- Beraberlik Yüzdesi : %32
- Mağlubiyet Yüzdesi : %18
- Maç Başına Attığı Gol : 1.56
- Maç Başına Yediği Gol : 0.97
- Maç Başına Toplam Gol : 2.53
- Maçta 2.5 Gollü Sonuç : %47

Evinde oynadığı maçların %35.2’sini beraberlik ile bitiren takım; %41.3’ünde ise bir farklı galibiyet almıştır. %15.5 ile iki veya daha farklı galibiyet alırken, %8 ile mağlubiyet yüzdesi elde etmiştir.
Evinde oynadığı maçlarda 27 gol atıp kalesinde 21 gol gören siyah beyazlıların maçları %53 ile 2.5 gol ve üstü, %21 ile 3.5 ve üstü ve %15 ile 4.5 gol ve üstü ile bitmiştir. Maçlarında %41 ile her iki takımda gol bulurken, %29 ile gol yemeden, %29 ile de gol bulamadan maçı bitirmiştir.

İstatistiksel olarak iki takımın da kalesinde gol görme yüzdeleri yüksek olmuş, Arsenal’in gol bulma yüzdesi yüksek olmasına rağmen Beşiktaş tarafında gol yeme yüzdesi daha düşük olarak gözükmekte. İlk yarılarda daha az gol atan her iki takımdan Arsenal, ilk yarıda kendi kalesinde golü daha fazla görmesine rağmen ikinci yarıda daha fazla gol bulmayı başarmıştır.
Sonuç olarak bugün izleyeceğimiz karşılaşmada takımların stres durumu ve oyun planları maçın gollü geçip geçmeyeceğini gösterecek. Beşiktaş ilk yarıda kontrolü ve baskıyı elinde tutmayı başarabilirse ve ikinci yarıda savunmada açık vermezse galibiyet şansını yükseltecek. Arsenal ise ilk yarıda kontrolü eline geçirmesi durumunda ikinci yarıya daha rahat çıkacağı için gol veya golleri bulması İngiliz takımı için daha rahat olacaktır. İlk yarıda gollerin erken gelmesi ise maçta 2.5 gol barajının aşılmasını kolaylaştıracaktır.

Beşiktaş’ın muhtemele 11′i: Tolga Zengin, Serdar Kurtuluş, Pedro Franco, Ersan Adem Gülüm, Motta, Kerim Frei Koyunlu, Veli Kavlak, Necip Uysal, Olcay Şahan, Mustafa Pektemek, Demba Ba.

Arsenal’in muhtemel 11′i: Szczesny, Chambers, Debuchy, Koscielny, Gibbs (Monreal), Ramsey, Wilshere, Cazorla, Arteta, Sanogo, Sanchez


[post-views]