FIBA 2014: Milli Takımımızın da bulunduğu Grup C Analizi - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

FIBA 2014: Milli Takımımızın da bulunduğu Grup C Analizi

Ağustos 25th, 2014

Grup C mücadelesi Bizkala Arena, Bilbao’da gerçekleşecektir.

Takımlar
Türkiye
Son Avrupa Şampiyonasında hayal kırıklığı yaratan ve gruplardan dahi çıkamayan milli takım için “wild card” alarak katıldığı bu turnuva yeniden yapılanma ve yeniden bir çıkış yakalama şansı olarak gözüküyor. Ersan, Enes gibi 2 NBA patentli oyuncudan bu turnuvada yararlanamayacak olmamız şansızlık. Ergin Ataman liderliğinde genç ve enerjik kadronun tecrübe eksikliğinin alacağımız sonuçları nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Ergin Ataman savunmaya önem veren bir koç ve takımın hazırlık maçlarında da bu oyun anlayışı ön plana çıkmış durumda. Ancak hğcumda hazırlık maçlarından daha iyi bir görüntü vermemiz kritik maçları kazanabilmemiz için şart. İlk maçımızda kapalı kutu Yeni Zelanda ile oynayacağız ve bu maçtan alınacak bir galibiyet oldukça önemli. Hücumu düşünen ve tempoyu seven Yeni Zelanda’ya karşı 40 dakika boyunca iyi savunma yapmamız şart. Hazırlık döneminde 7 maç oynayan ve 8. Hazırlık maçını da 27 Ağustos’ta Port Riko’yla oynayacak milli takımımız, bu maçlarda hücumda durgun bir görüntü çizdi. 77-66 kazanılan Porto Riko, 72-76 kaybedilen Yunanistan maçları ise biraz olsun ümit verici diyebiliriz. Bu turnuvada yeni yapılanma sürecinde olan milli takımdan mucize beklemenin fazla iyimserlik olduğu kanaatindeyim.

Dominik Cumhuriyeti

2013 FIBA Amerika’da 4. Olarak 1978’den bu yana ilk kez Dünya Kupasına katılma hakkı kazandılar. Takımın en önemli ismi Houston Rockets forması giyen F.Garcia. Yine Avrupa’da basketbol kariyeri olan E.Sosa (G), R.Greer (F)I E.Baez (F), J.Feldeine (G) ve NCAA patently Karl Towns (C) takımın önemli oyuncuları olarak ön plana çıkıyor. Ağusto ayında 7 maç oynayan takım bu dönemde Panama, Jamaika ve Küba gibi takımları yenme başarısı gösterirken, son hazırlık maçında ABD Rüya Takımına 105-62 yenildiler. Grubun kapalı kutu takımlarından birisi diyebileceğimiz Dominik Cumhuriyeti hazırlık maçında yenmeyi başardığımız Porto Riko’ya 7 Ağustos’ta 78-73 yenildi. İlk maçını Ukrayna ile oynayacak olan Dominik Cumhuriyeti ile 4 Eylül’de karşılaşacağız ve bu maç gruptaki sıralamamızı belirleyecek.

Finlandiya

Son Avrupa Şampiyonasındaki süpriz çıkışları ile bu turnuvaya “wild card” alarak gelen Finlandiya’nın aynı zamanda ilk Dünya Kupası tecrübesi olacak. Bu turnuvada da Avrupa Şampiyonasında mücadele eden kadroya çok yakın bir kadro ile katılacaklar. E.Murphy (C.Cavailers oyuncusu),  P.Koponen, S.Huff, M. Koivisto, G.Lee, T.Kotti, T.Ranniko öne çıkan isimler. İlk maçını ABD Rüya Takım ile oynayacak Finlandiya için bu başlangıç turnuva heyecanını zaten kaybedeceği bir maç ile atmak anlamında avantaj olabilir. Hazırlık döneminde 4 maç yapan Finlandiya uzatmalarda Avustralya’yı 87-81 yenmeyi başardı. Diğer üç maçta ise Litvanya, Fransa ve yine Avustralya’ya yenildi. Grupta ilk 4 için Milli takımımızla birlikte şanslı olabilecek bir takım olduğu düşünülen Finlandiya ile 3 Eylül’de karşılaşacağız.

Yeni Zelanda

Okyanusya elemelerinden her zamanki gibi 2. olarak bu şampiyonaya katılma hakkı kazanan Yeni Zelanda tam bir kapalı kutu. Takımın ağırlıklı kadrosu Avustralya’da forma giyen isimlerden oluşuyor. Takımda tanıdık bir isim de var; K.Penney bilindiği gibi yıllardır ülkemizde çeşitli takımlarda oynadı, son olarak da Trabzonspor forması giydi. Hazırlık döneminde 6 maç yapan Yeni Zelanda son maçında Sırbistan’ı yenme başarısı gösterdi. Daha çok hücumu düşünen ve maçları yüksek skorlu geçen takımın maç temposuna dikkat etmek gerekiyor.

Gruptaki ilk maçımızı Yeni Zelanda ile oynayacağız. Tamamen kapalı kutu bir takımla turnuvanın ilk maçını oynamak her zaman risklidir. Bu maçta alacağımız galibiyet ile gruptan çıkma şansımızı oldukça yükselteceğimizi düşünüyorum. Bunu başarabilmenin anahtarının da takım savunması ile maçı düşük tempolara getirmek olduğuna inanıyorum.

Ukrayna

2015 Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacak Ukrayna, son Avrupa Şampiyonasını 6. Tamamlamayı başardı ve bu turnuvaya katılma hakkı kazandı. Bu başarıda tecrübeli koç M.Fratello’nun payı oldukça fazla. Takım Avrupa şampiyonasına yakın bir kadro ile mücadele edecek. Öne çıkan isimler V.Kratsov (C- P.Suns oyuncusu), E.Jeter (G – Çin’de oynuyor) ve S.Gladyr (G). Hazırlık döneminde 5 maç yapan Ukrayna son 2 maçında Fransa ve Meksika’yı yenme başarısı gösterdi. İlk maçında Dominik Cumhuriyeti ile oynayacak Ukrayna M.Fratello yönetiminde ilk 4 için şansı olan bir takım.

Ukrayna ile 2 Eylül’de karşılaşacağız.

ABD Rüya Takım

Son Rüya Takım olarak katıldığı şampiyonaları kazanma başarısı gösterdiler ve birçok maçı da farklı kazandılar. Ülkemizde düzenlenen şampiyonada finalde karşılaştığımız ancak rakip olamadığımız ABD Rüya Takımı, tartışmasız bu turnuvanın da en büyük favorisi. K.Durant, P.George gibi isimler kadrodan çıkmış olsa da; S.Curry, J.Harden, D.Rose, A.Davis, K.Irwing gibi çok önemli NBA yıldızlarını bünyesinde bulunduran  Rüya Takım, Ev sahibi İspanya ile birlikte şampiyonluğun en büyük adayı. Ancak önceki turnuvalara göre daha zayıf bir kadro olması ve NBA yıldızlarının bu tür maçlara konsantrasyon sorunlarından dolayı önceki turnuvalarda olduğu kadar maçları sürklase edemeyebilirler. Dominik Cumhuriyeti ve Porto Riko ile 2 hazırlık maçı oynayan ve rahat kazanan Rüya Takım, turnuvada ilk maçını Finlandiya ile oynayacak. Milli takımımız ise 31 Ağustos’ta Rüya Takım maçına çıkacak.

 

Grup Sıralaması Tahmini
Grubun uzak ara favorisi ABD Rüya Takım. 2., 3. Ve 4. Lük ise belki de tahmini en zor grup. Benim 2.lik için adayım koç farkı ile Ukrayna. 3.lük ve 4.lüğün ise Türkiye ve Finlandiya arasında olacağını düşünüyorum. Genç ve tecrübesiz bir kadro olsak da Ergin Ataman faktörü ile ilk 4 şansımızın yüksek olduğu kanaatindeyim. Finlandiya’nın beklentilerin altında kalması ise Dominik Cumhuriyeti’ne 2. Tur şansı verebilir. Özetle sıralama tahminim

1. ABD Rüya Takım
2. Ukrayna
3. Türkiye
4. Finlandiya veya Dominik Cumhuriyeti
Bülent GÖKALP / Tahmin102


[post-views]