Ersun Yanal Fenerbahçe'den İstifa Etti - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Ersun Yanal Fenerbahçe’den İstifa Etti

Ağustos 9th, 2014

Spor Toto Süper Lig’in son şampiyonu Fenerbahçe’de Ersun Yanal istifa etti.
Aziz Yıldırım ile Ersun Yanal arasında Danimarka’da Sevilla ile oynanan hazırlık maçından sonra yaşanan gerginlik gündeme oturdu.
Manşetleri süsleyen haberler sonunda Aziz Yıldırım, dün basın toplantısı yaparak, sözleriyle bir anlamda aradaki gerginliği doğrulamıştı.
Yanal da yaşanan son gelişmelerden sonra istifasını yönetime verdi.
2,5 AY ÖNCE İMZA ATMIŞTI
Yanal, Fenerbahçe’ye ilk imza attığında 1 yıllık sözleşme imzaladı ve takımı Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluğa taşıdı.
O dönem takımdan gidip gitmeyeceği tartışılan Yanal, 21 Mayıs 2014 Çarşamba günü Aziz Yıldırım’ın da katılımıyla sezon başona 1 milyon 750 bin dolardan 2 yıllık sözleşme imzalamıştı.
GERGİNLİK BURADA MI BAŞLADI?
14 Temmuz Pazartesi günü Caner Erkin, basın mensuplarının önünde Fenerbahçe ile sözleşmesini uzattı. İmza töreninde başkan Aziz Yıldırım, genel sekreter ve basın sözcüsü Mahmut Uslu ve teknik direktör Ersun Yanal da yer aldı. Ancak imza sonrasında verilen pozda iki yönetici yer alırken, Caner’in hocası yoktu! Bu fotoğraf, Yanal-Yıldırım arasındaki gerginliğin başlangıcı olarak yorumlanıyor.
İşte Aziz Yıldırım, futbolcular ve Ersun Yanal üçgeninde gelişen gerilimin perde arkası…
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ve CEO Hasan Hakkı Yılmaz dün akşam antrenmanı öncesi tesislere gelerek, futbolcularla bir toplantı yaptı.
Antrenmanın başlamasına yarım saat kala tesislere gelen Yıldırım, sadece futbolculara toplantı odasında bir konuşma yaptı, Ersun Yanal ve ekibi ise dışarıda bekledi.
Özellikle Sheffield United ve Sevilla maçında ortaya konulan futbol nedeniyle oyunculara sert uyarılarda bulunan Yıldırım oyuncularına şu sözlerle çıkıştı:
* Birçok kulüp oyuncularına ödeme yapmazken siz paralarınızı günü gününe alıyorsunuz. Yönetim olarak büyük fedakarlık yapıyoruz. Hiçbirinizin alacağı yok. Herkes kendine çeki düzen versin.
* Üzerinizde taşıdığınız Fenerbahçe forması her futbolcuya nasip olmaz, bu formaya layık bir şekilde mücadele edin.
* (Yedek futbolculara hitaben) Ben sizlere güvendiğim için transfer yapmadım. Bu güvenimi boşa çıkarmayın. Bu forma herkese nasip olmaz, kıymetini bilin. Sonra çok ararsınız!
Aziz Yıldırım bu sözlerinin ardından futbolculara Sevilla maçında yaptıkları hataları görüntülü analizlerle anlatırken, bu kez de “Yediğiniz goller amatör futbolculara bile yakışmıyor” diye çıkıştı.

Peki, her fırsatta oyuncularına baba gibi davranan Aziz Yıldırım’ı bu denli kızdıran süreç nasıl gelişti:
1- Sepehan ile oynanan hazırlık maçı öncesi takım kaptanlarından Volkan Demirel’in teknik direktör Ersun Yanal’dan izin alarak ailesiyle tatile gitmesi Aziz Yıldırım’ın canını sıkan ilk gelişme oldu.
2- Topuk yaylasındaki kampın tamamlanmasının ardından takım İstanbul’a dönerken, Ersun Yanal’ın şahsi aracıyla Ankara’ya giderek kafileyi yalnız bırakması Yıldırım’ı çileden çıkardı.
3- Ersun Yanal’ın takıma sürekli izin vermesi nedeniyle oyuncular üzerinde otorite sağlayamadığını düşünen Yıldırım, yakın çevresine futbolcuların Yanal’ı istedikleri gibiyönlendirmesinden dert yandı.
4- Sheffield ve Sevilla ile oynanan hazırlık maçlarında alınan mağlubiyetlerin üzerine Ersun Yanal’ın takımla İstanbul’a dönmeyerek arkadaşlarıyla tatil için Kopenhag’ta kalması bardağı taşıran son damla oldu.

B PLANI HAZIR
Aziz Yıldırım’ın önümüzdeki günlerde Ersun Yanal ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması bekleniyor. İki tarafın da eteğindeki taşları dökeceği toplantıda masadan anlaşmazlıkla kalkılması halinde Aziz Yıldırım’ın B planı hazır.
Ersun Yanal ile yolların ayrılması halinde Yıldırım’ın kapısını çalacağı ilk isim Almanya’yı Dünya Kupası’nda şampiyonluğa ulaştıran Joachim Löw’den başkası değil. Yani iddia edildiği gibi Aykut Kocaman ya da Mircea Lucescu başkanın aklında olan isimler değil.

ALMANLARI İKNA EDEMEMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman’ın görevden ayrılışının ardından Joachim Löw ile söz kesmiş ancak Almanya Futbol Federasyonu’ndan Löw’e izin çıkmamıştı.
Bunun üzerine Yıldırım, Löw’ün hem Almanya Milli Takımı hem de Fenerbahçe’yi çalıştırması şeklinde teklifte bulunmuş ancak federasyon bu teklifi de olumsuz karşılamıştı.
Öte yandan Löw şampiyonluğu göğüsledikleri Dünya Kupası’nın ardından yaptığı açıklamada, kulüp takımı çalıştırmaya sıcak baktığını ifade etmişti.

KULÜP SUSTU, YANAL KONUŞTU
Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal, hakkında bir gazetede çıkan haberin kulüp resmi sitesinden yalanlanması istendi. Ancak Yanal’ın bu beklentisine karşın kulüp bu isteği kabul etmediği iddia edildi.
Sarı lacivertlilerin teknik patronunun bu duruma son derece morali bozulurken, yalanlamayı Twitter hesabından kendisi yapmaya karar verdiği söyleniyor.
Bu durum sarı lacivertli kulüpte yönetimle teknik direktör Ersun Yanal arasında artık iplerin kopma noktasına geldiğinin en önemli göstergesi olarak yorumlandı.Son günlerde basında çıkan olumsuz haberlere Fenerbahçe kulübü resmi sitesinden herhangi bir yalanlama gelmemesine karşılık Ersun Yanal dün twitterdan “Medyada çıkan haberlere inanmayın’ açıklaması yaptı. Başkanın, Ersun Yanal’la yaptığı toplantıda da oldukça sinirli olduğu ve Yanal’ın durumunun pamuk ipliğine bağlı olduğu öğrenilmişti.

SEVİLMİYOR
Salih Uçan’ın Ersun Yanal’ı sevmediği için takımdan ayrıldığı diğer oyuncuların da hocasına saygısının azaldığı iddia edildi. Geçtiğimiz sezon ise Emenike’nin ‘Hocam beni sevmiyor ama ben onun beni sevmediğinden daha çok onu sevmiyorum” dediği de sızan haberler arasında. – AMKSpor


[post-views]