Galatasaray'a Şok Ceza! - TAHMİN 102 - TAHMİN 102

Galatasaray’a Şok Ceza!

Eylül 4th, 2014

Tahkim kurulu olaylı Süper Kupa Finali’nin nihai cezalarını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklama ile iki kulübe verilen cezalar şöyle değiştirildi:

“PFDK’ca Galatasaray’a taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat ile saha olayları nedeniyle cezaların birleştirilmesi suretiyle verilen 250.000 TL para cezasının, 100.000 TL para cezası ve 1 resmi müsabakayı seyircisiz oynama cezası şeklinde düzeltilmesine karar verilmiştir.

PFDK’ca Fenerbahçe’ye taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat ile saha olayları nedeniyle cezaların birleştirilmesi suretiyle verilen toplam 120.000 TL para cezasının, 200.000 TL para cezası şeklinde düzeltilmesine karar verilmiştir.”

Bu karar ile Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’in 2. haftasında Eskişehirspor ile yapacağı maçı seyircisiz oynayacak.

 

Hemen kararın açıklanmasından sonra Galatasaray Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun olaylı Süper Kupa maçıyla ilgili takıma verilen 1 maç seyircisiz oynama cezasıyla ilgili sert bir açıklama yayımladı.

Galatasaray’dan gelen açıklama şu şekilde :

“Bu Karar Yok Hükmündedir!”

“Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımları arasında oynanan Süper Kupa maçındaki saha ve seyirci olayları nedeniyle Tahkim Kurulu tarafından alınan hukuk dışı kararları tanımıyoruz. Bu karar, kasıtlıdır, taraflıdır ve hatta kulübümüze ve camiamıza karşı düşmanca niyetler taşımaktadır.

1) TFF tarafından organize edilen ve güvenlikle ilgili önlemleri alma sorumluluğu tümüyle Türkiye Futbol Federasyonu’na ait olan bir maçta çıkan saha ve seyirci olaylarından kulübümüzün cezalandırılması, hukuku ayaklar altına almak demektir.

Spor dışı olayların önlenmesi için müsabaka öncesinde, maç sırasında ve stat girişlerinde gerekli önlemleri almayan Türkiye Futbol Federasyonu, çıkan olayların yegane sorumlusudur ve aslında cezalandırılması gereken tek kurumdur.

2) TFF tarafından cezaların arttırılması yönünde yapılan itirazlar sonucunda, Tahkim Kurulu’nun kulübümüze saha kapatma cezası verirken rakip takım için sadece para cezasının arttırılması yönünde karar alması, tarafsızlığın da ayaklar altına alındığının en büyük göstergesidir.

3) TFF’nin ve kurullarının, 2014-2015 sezonunun daha başında, seyircileri alenen tahrik edecek böylesine hukuk dışı ve taraflı bir kararı alması, kulübümüze karşı niyetini ortaya koymaktadır.

Disiplin müfettişlerinin benzer olaylarda hatta “şike” davasında bile, cezaların arttırılması yönünde görüş bildirdiğine rastlanmamışken, bu maçla ilgili kararı ve kararların alınmasındaki görülmemiş aceleciliği de dikkatlerden kaçmamıştır.

4) Taraftarlarımızın hukuk içinde gereken bütün girişimlerde bulunacağımızdan şüphesi olmasın. “Hukuk dışı” olarak yasak konulan bu maçın başlama düdüğüne kadar yasal mücadelemizin süreceğini bütün kamuoyunun da bilmesini istiyoruz.”

 

 


[post-views]